A- A A+

Film promocyjny 2019

 

F

i

l

m

 

p

r

o

m

o

c

y

j

n

y

BEZPŁATNY DOSTĘP DO DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO DLA RODZICÓW I UCZNIÓW!!!!
Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu
Liceum ogólnokształcące o profilu proobronnym
Technikum organizacji reklamy
Technikum hotelarskie
Technikum hotelarskie
Technikum gastronomiczne
Technikum gastronomiczne
Liceum ogólnokształcące ratownictwo medyczne i promocja zdrowia
Technikum informatyczne
Zasadnicza Szkoła Zawodowa
Technikum logistyczne
Drukuj

Wieści z Bolonii ciąg dalszy

Opublikowano w Aktualności

W poniedziałek minął półmetek pobytu uczniów klasy III TH na praktykach w Bolonii. Jakie umiejętności zawodowe zdobyli? Jak spędzali czas wolny? Co zwiedzili? Oto kilka najważniejszych informacji.

Klaudia i Kamila odbywają praktykę w hotelu San Donato przy Via Zambioni. Wśród nabytych umiejętności zawodowych uczennice wymieniają obsługę minibarku w jednostkach mieszkalnych oraz wypełnianie dokumentacji z tym związanej, housekeeping (przygotowanie jednostki mieszkalnej do eksploatacji) oraz obsługę profesjonalnego ekspresu do parzenia kawy. Włosi gustują w dobrej kawie w najrozmaitszych postaciach i są wymagającymi gośćmi hotelowej restauracji.

Krzysiek zdobywa doświadczenie w hotelu Tre Vecchi przy Via dell’Indipendenza. W ciągu dwóch tygodni miał okazję być boyem hotelowym, parkingowym, kelnerem i recepcjonistą. Wykonuje bardzo zróżnicowane zadania, wobec tego może wskazać wiele nabytych umiejętności zawodowych tj. poznanie zasad procedury check- in (zameldowanie gościa) i check- out (wymeldowanie gościa) oraz hotelowego systemu rezerwacyjnego, zapoznanie z technikami kelnerskimi podczas obsługi śniadań, obiadów i konferencyjnej przerwy kawowej.

Roksana jest praktykantką w hotelu Residenza Ariosto przy Via Marsala. Do jej obowiązków należy obsługa recepcji i housekeeping. Podobnie jak Krzysiek, Roksana miała okazję obsługiwać gości przy zameldowaniu i wymeldowaniu, obsługiwać system rezerwacyjny oraz wypełniać dokumenty związane z kompleksową obsługą gości.

Wszyscy uczniowie zapytani o nabyte podczas życia w akademiku umiejętności życiowe na pierwszym miejscu stawiają umiejętność rozsądnego gospodarowania budżetem, większą samodzielność oraz orientację w terenie (Bolonia to bardzo duże miasto i mapa okazuje się bardzo potrzebna podczas długich spacerów). Potrzeba matką wynalazków, więc bardzo przydatną umiejętnością życiową okazało się prasowanie koszuli przy pomocy prostownicy do włosów J

Według uczniów wśród cech osobowości niezbednych podczas realizacji praktyk znalazły się: punktualność, zorganizowanie, otwartość, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole. Pozytywnym efektem odbywanych praktyk, podkreślanym najczęściej przez uczniów, jest przełamanie bariery językowej.

Sobota jest dniem wolnym od praktyk. Tym razem na przyszłych specjalistów w dziedzinie hotelarstwa czekała Florencja. Florencja to miasto, o którym można mówić długo, o której przepychu i sztuce słyszał chyba każdy, miasto, do którego każdy chciałby przyjechać, by choć na chwilę zobaczyć tą wspaniałą, przepełnioną duchem Renesansu, stolicę włoskiej Toskanii.

Florencja nie zawdzięcza swojej popularności tylko pięknym zabytkom, ale również ludziom, którzy je stworzyli, oraz potężnym rodom wywodzącym się właśnie z tego regionu. Kto z nas przecież nie słyszał o Michale Aniele, Dante Alighieri czy rodzinie Medyceuszy, najsławniejszej rodzinie mecenatów sztuki.

Zabytkiem, który zwiedziliśmy, była Katedra Santa Maria del Fiore. Kościół ten był niegdyś największą świątynią chrześcijańską, dzisiaj natomiast zajmuje na tej liście czwarte miejsce (po Bazylice św. Piotra w Rzymie, Katedrze św. Pawła w Londynie oraz katedrze w Mediolanie). Budowa świątyni trwała 150 lat. Swoim wizerunkiem oraz wielkością zapiera dech w piersiach. U szczytu katedry znajduje się ogromna kopuła, na którą można się wspiąć po schodach, by podziwiać piękno całego miasta. Na placu obok świątyni znajdują się również Dzwonnica Giotta oraz Baptysterium san Giovanni z Drzwiami do Raju. Spacerowaliśmy po Piazza Della Signoria, głównym placu miasta, gdzie widzieliśmy Pałac Signorii, Bazylikę Santa Croce z 276 grobowcami znanych Włochów (Dantego, Michała Anioła, Galileusza, Machiavellego). Ogromne wrażenie wywarł na nas Most Złotników (Ponte Vecchio).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce „Szkoła w mediach i obiektywie” oraz na profil technikum w zawodzie technik hotelarstwa na Facebooku.